Take a fresh look at your lifestyle.

Брекети або елайнери – думка ортодонта

0 99

У багатьох людей виникає правомірне питання щодо цілей використання брекет-систем та елайнерів. Якому методу лікування віддати перевагу, адже кожен з них має як переваги, так і недоліки. Отже, елайнери або брекети – що краще та які до кожного з цих методів лікування показання.

Особливості елайнерів

Елайнер – це прозора каппа, що по своєму вигляду нагадує пластинку, що надівається поверх власних зубів при проведенні домашнього відбілювання. Можна сказати й по-іншому: елайнери схожі на боксерську захисну капу, з тією різницею, що виготовляються вони не з силікону, а з прозорого гіпоалергенного пластику.

На даний момент існує кілька різновидів елайнерів, що виготовляються за оригінальними методиками, розробленими австрійськими та голландськими лікарями, або ж за методикою, створеною вітчизняними фахівцями. Точно сказати, які елайнери краще практично неможливо, т.к. застосування і тих, та інших дають відмінні результати. Різниця лише в ціні, що для деяких пацієнтів буде критерієм вибору.

Суть використання елайнерів зводиться до того, що пацієнт по черзі змінює капи доти, доки не відбудеться корекція прикусу. З цією метою лікар разом із зубним техніком робить комп’ютерне моделювання зубних рядів та створює покроковий протокол переміщення. Відповідно до нього в заводських умовах або в зуботехнічній лабораторії відливаються капи, які відрізняються один від одного формою та розмірами зубної дуги.

Перші капи максимально відповідають поточній ситуації в ротовій порожнині, тоді як у кожній наступній вже внесені корективи, покликані змінювати положення зубів. Отже, остання каппа відображає ту ситуацію, якої прагне лікар і пацієнт, тобто. оптимальне становище кожної зубної одиниці.

На руки пацієнт отримує набір, що складається з 10-40 капп (залежно від складності аномалії), які необхідно міняти кожні 2-3 тижні. Елайнери слід носити протягом усього дня, а також уночі, знімаючи їх тільки для виконання гігієнічних процедур та їди.

Говорячи про цей метод лікування, потрібно вказати і недоліки елайнерів. Їх не багато.

  • капи здатні впоратися тільки з легкими деформаціями зубощелепної системи, наприклад, несильна скупченість зубів, відносно невеликі треми та діастеми, незначний нахил або поворот окремих одиниць;
  • лікування каппами завжди довше, ніж брекет-системами;
  • в більшості випадків вартість капп виходить вищою, ніж брекетів, за винятком варіантів виправлення прикусу лінгвальними або естетичними системами.

Коли без брекетів не обійтись?

Незважаючи на всю привабливість прозорих капп, при грубій патології прикусу лікарі змушені звертатися до ортодонтичного лікування за допомогою брекетів. Це пояснюється тим, що застосування брекети на зуби завжди має на увазі використання ортодонтичної дуги, яка здатна створювати більше зусиль для переміщення зубів. З цієї причини брекети можуть справлятися практично з будь-якими порушеннями зубощелепної системи, починаючи від легкої скупченості або корпусного нахилу окремих зубів і закінчуючи витягуванням з-під ясна ретенованих одиниць.

Хороший стоматолог завжди розповість про переваги та недоліки кожного методу лікування та надасть, якщо це доцільно, пацієнту вибір способу вирівнювання зубів. Наприклад, при незначних проблемах зубощелепного апарату альтернативою брекетам може стати невидима каппа, проте при грубих аномаліях вибирати спосіб виправлення прикусу надається лише лікарю.

Пацієнт може лише висловити свої побажання щодо зовнішнього вигляду системи та її вартості, а на підставі цього стоматолог запропонує варіанти, адже брекет-систем існує велика різноманітність.

Резюмуючи, можна сказати, що головна відмінність елайнерів від брекетів полягає в тому, що капи абсолютно непомітні на зубах і відносяться до знімних ортодонтичних пристроїв, тоді як брекети жорстко фіксуються на зубах і помітні в ротовій порожнині.

Однак плюс брекетів полягає в тому, що їм під силу впоратися з будь-якою проблемою за відносно короткі терміни, а капи призначені для усунення легкої аномалії та носяться не менше ніж 12-18 місяців по 22 години на добу.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікований.