До проходження військової служби в умовах воєнного стану можуть бути допущені українці, які були засуджені та отримали покарання за окремими статями, пише НВ.
Законопроєкт № 8243 Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо врегулювання деяких питань проходження військової служби в умовах воєнного стану.
За статтею 616 Кримінального Кодексу України українець, який перебуває на стадії досудового розслідування або судового розгляду справи і знаходиться під вартою, попросити його скасування на користь призову за загальною мобілізацією. Це можливо при введенні в Україні воєнного стану.
«Однак, норми чинного законодавства не передбачають такого права для осіб, які звільнені від відбування покарання з випробовуванням, якщо обвинувачений, засуджений виявив бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації чи у випадку призову на військову службу до набрання судовим рішення законної сили», ― зазначають автори закону. Тому вони хочуть ініціювати доповнення закону для врегулювання цього моменту.
Час служби хочуть додати до строку відбуття покарання
Кому можуть замінити покарання на військову службу
У законопроекті мова йде про долучення засуджених за корупцію або грубих порушників правил безпеки дорожнього руху, що отримали покарання у вигляді:
- Виправних робіт;
- Службового обмеження для військовослужбовців;
- Обмеження волі;
- Позбавлення волі не більше ніж на 5 років;
Які злочини не можна замінити на військову службу
Не допускається звільнення на цій підставі осіб, засуджених за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 115, 146 — 147, 152 — 156, 186, 187, 189, 255, 2551, 257, 258 — 262, 305 — 321, 330, 335 — 337, 401 — 414, 426 — 433, 436, 437 — 442 Кримінального кодексу України.
За яких умов засуджений отримає заміну покарання на службу
- до набрання судовим рішення законної сили обвинувачений, засуджений був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації;
- у випадку коли обвинувачений, засуджений виявив бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації;
- коли матеріали кримінального провадження були витребувані суддею доповідачем під час підготовки касаційного розгляду, але впродовж трьох місяців матеріали до суду не надійшли з причин перебування їх на тимчасово окупованій території України або у місцях проведення бойових дій.